Opis projektu
Co kryje się pod hasłem „aPSYstent”? To skrócona nazwa projektu, którego pełny tytuł brzmi „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom
niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”. Celem projektu jest opracowanie i przetestowanie kompleksowego systemu zapewniania osobom niewidomym w Polsce dostępu do psów przewodników.
Finalnym rezultatem projektu, poza rozwiązaniami systemowymi, będzie także wyszkolenie co najmniej 48 psów dla osób niewidomych, co znacząco podniesie dostępność tego rodzaju wsparcia. Jest ona bowiem w Polsce na bardzo niskim poziomie. Na milion mieszkańców przypada zaledwie około 3 psów przewodników, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to około 27 takich zwierząt.
W ramach dotychczasowej realizacji projektu opracowano standardy dotyczący systemu szkoleń i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników, przeprowadzono rekrutację wolontariuszy - trenerów, zakupiono zwierzęta i przeprowadzono ich pierwsze szkolenia. Ażeby zwiększyć świadomość społeczną dot. pracy psa przewodnika i jego roli opracowano scenariusze lekcji edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych.
"Projekt służy stworzeniu w Polsce systemu pozwalającego na szybki wzrost dostępności wyszkolonych psów przewodników, natomiast to od nas zależy czy ich praca zostanie potraktowana właściwie. Mam nadzieję, że wspólnie zwiększymy świadomość społeczną, aby osoba niewidoma z psem poruszała się swobodnie i wykonywała swoją pracę bez przeszkód" – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz, Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, we współpracy z organizacjami pozarządowymi:
- Polskim Związkiem Niewidomych
- Fundacją na rzecz Osób Niewidomych LABRADOR PIES PRZEWODNIK
- Fundacją „PIES PRZEWODNIK”
- Fundacją VIS MAIOR.
Galeria
Informacje szczegółowe
Beneficjent
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Program
Program Wiedza Edukacja Rozwój
Fundusz
Europejski Fundusz Społeczny
Całkowita wartość projektu
12,2 mln zł
Wkład UE
11,5 mln zł