W 2016 r. ogłosiliśmy konkurs na innowacje społeczne dotyczące walki z dziedziczonym ubóstwem na obszarach zdegradowanych.
Celem konkursu było stworzenie nowych rozwiązań, niosących pomoc całym rodzinom ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, a następnie ich przetestowanie i włączenie do polityk lokalnych tych, które się najlepiej sprawdzą. Projekty miały się koncentrować na specyfice problemów występujących na różnego typu terenach, na których występuje problem międzypokoleniowej transmisji biedy, np. obszary popegeerowskie, miasteczka poprzemysłowe czy powojskowe. Powinny też proponować takie rozwiązania, które będą minimalizować lokalne braki i słabości i skupiać się na wykorzystaniu istniejących na danym terenie zasobów i potencjałów, szczególnie tych tkwiących w ludziach. W konkursie założono, że wnioskodawcą lub partnerem będzie instytucja publiczna szczebla lokalnego (lub instytucje), w której kompetencji (kompetencjach) leży minimalizowanie problemu dziedziczonego ubóstwa w aspekcie terytorialnym i tematycznym wskazanym we wniosku o dofinansowanie.
Projekty realizowane w konkursie miały też mieć charakter iteracyjny, tj. rozwijany. Założono że testowanie i wdrażanie proponowanych rozwiązań będzie rozwijane w kolejnych fazach projektu w zależności od tego, na ile zaproponowane rozwiązania będą się sprawdzały.
- Faza 1: Przeprowadzenie pogłębionej diagnozy terytorium i Opracowanie zintegrowanego kompleksowego modelu przeciwdziałania dziedziczeniu biedy;
- Faza 2: Przetestowanie ww. modelu przy jednoczesnym prowadzeniu monitoringu jego funkcjonowania, tak aby na bieżąco wprowadzać niezbędne korekty oraz zapewnienie upowszechnienia modelu wśród przedstawicieli podmiotów funkcjonujących na terytoriach o zbliżonych problemach społecznych;
- Faza 3: Włączenie ww. modelu do polityki i praktyki na poziomie lokalnym wraz ze wskazaniem ewentualnych kwestii, których wdrożenie zależy od czynników niezależnych od wnioskodawcy.
W ramach konkursu Ministerstwo podpisało 4 umowy o dofinansowanie na opracowanie modeli.
Opracowane modele przyjęte do testowania
Beneficjenci i Modele:
- Miasto Wodzisław Śląski/Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim w partnerstwie z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.
- Tytuł projektu: Fachowa siła przyszłością dla rodziny (PDF 2 MB)
- Załącznik - Podręcznik dla instytucji wdrażającej (PDF 2 MB)
- Załącznik - Podręcznik dla realizatorów (PDF 2 MB)
- Miasto Stołeczne Warszawa w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi, Fundacją Wspierania Rodzin "Korale" i Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
- Tytuł projektu: : Praski kokon (DOCX 4 MB)
- Załączniki (ZIP 23 MB)
- Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w partnerstwie z Gminą Opatów oraz OSI CompuTrain Sp. Z o.o.
- Tytuł projektu: Potencjały – nowe formy kapitału społecznego w gminie Opatów (PDF 7 MB)
- CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne w partnerstwie z Gminą Miasta Chełmża
- Tytuł projektu: Strefa Miejskich Inspiracji - program przeciwdziałania dziedziczeniu ubóstwa na terenie Chełmży (PDF 3 MB)
- Załączniki (RAR 15 MB)
Pełen test przeszły 3 pierwsze innowacje. Poniżej zamieszczono ostateczne wersje tych modeli po testowaniu.
Modele przetestowane (ostateczne)
Beneficjenci i modele:
- Miasto Wodzisław Śląski/Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim w partnerstwie z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.
- Tytuł projektu: Fachowa siła przyszłością dla rodziny (DOCX 2 MB)
- Załącznik - Podręcznik dla instytucji wdrażającej i realizatorów (DOCX 737 KB)
- Miasto Stołeczne Warszawa w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi, Fundacją Wspierania Rodzin "Korale" i Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
- Tytuł projektu: „Praski kokon”
- Załączniki:
- Akademia Rozwoju Talentów (PDF 415 KB)
- Edukacja Rodzinna (PDF 931 KB)
- Poradnik dla specjalistów jak pracować z rodzicami programem Odzyskać dziecko (PDF 476 KB)
- PRACA SRODOWISKOWA (PDF 755 KB)
- Raport Ewolucja metodyczna Modelu PDB Kokon (PDF 552 KB)
- Raport Lokalny System Wsparcia (PDF 501 KB)
- Rekomendacje dotyczące współpracy asystenta rodzin i organizacji pozarządowych (PDF 478 KB)
- RODZINY WSPIERAJĄCE (PDF 2 MB)
- Standard usług opiekuńczych i specjalistycznych dla rodzin z dziećmi (PDF 597 KB)
Kolejny ostateczny model będzie umieszczony po zakończeniu realizacji projektu.