Informujemy, że 28 listopada 2016 r. Pan Minister Paweł Chorąży podpisał szóstą wersję SZOOP PO WER (Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu Wiedza Edukacja Rozwój), a zmieniona treść dokumentu jest stosowana od tego dnia. Zmiany wprowadzone do SZOOP PO WER obejmują następujące kwestie:
- Aktualizacja zapisu w Działaniu 2.1 przy typie beneficjenta i grupie docelowej na Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania.
- Rozszerzenie możliwości zastosowania trybu pozakonkursowego w typie operacji nr 6 w ramach Działania 2.10 – oprócz dotychczasowej możliwości realizacji w trybie pozakonkursowym rewizji treści nauczania, rozszerzono tryb pozakonkursowy również o możliwość tworzenia zestawów narzędzi edukacyjnych.
- W Działaniu 2.17:
- rozszerzenie o tryb pozakonkursowy realizacji projektów w ramach typu operacji: Szkolenia dla sędziów, urzędników i innych pracowników zatrudnionych w sądach powszechnych, prokuratorów, urzędników i innych pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz Ministerstwa Sprawiedliwości wspierające wdrażanie modeli zarządzania zasobami ludzkimi, finansami, informacją i komunikacją, świadczenie usług informatycznych, a także kontroli zarządczej oraz obsługi interesanta.
- Dodanie Prokuratury Krajowej do grona beneficjentów typu operacji: Szkolenia dla sędziów, urzędników i innych pracowników zatrudnionych w sądach powszechnych, prokuratorów, urzędników i innych pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz Ministerstwa Sprawiedliwości wspierające wdrażanie modeli zarządzania zasobami ludzkimi, finansami, informacją i komunikacją, świadczenie usług informatycznych, a także kontroli zarządczej oraz obsługi interesanta.
- Zmiana trybu realizacji typu operacji: Utworzenie i rozwój Biur Obsługi Interesanta w sądach z konkursowego na pozakonkursowy. Podmiotem uprawnionym do składania wniosków o dofinansowanie będzie Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Zmiana trybu realizacji typu operacji: Opracowanie narzędzia badającego wpływ zmian legislacyjnych na praktykę sądową i prokuratorską oraz określanie potrzeb szkoleniowych z z konkursowego na pozakonkursowy. Podmiotem uprawnionym do składania wniosków o dofinansowanie będzie Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.
- W Działaniu 2.18 dodanie Ministerstwa Finansów do grona beneficjentów typów operacji: (1) Wdrażanie rozwiązań organizacyjnych w jednostkach administracji skarbowej (w szczególności w obszarze zarządzania procesowego i alokacji zasobów w realizacji procesów, zarządzania przez cele, komunikowania się, benchmarkingu narzędzi zarządczych, zarządzanie przez kompetencje), (2) Organizacja i przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń dla pracowników administracji skarbowej uczestniczących w wydawaniu decyzji administracyjnych z zakresu problematyki prawnej i proceduralnej.
- Rozszerzenie możliwości zastosowania trybu pozakonkursowego w Działaniu 3.1, tak aby możliwa była realizacja projektu pozakonkursowego pn. Opracowanie modelowych programów kształcenia nauczycieli (dotychczas tryb pozakonkursowy w Działaniu 3.1 przewidziany był tylko dla systemu praktyk w PWSZ).
- Załącznik 2b:
- w definicji wskaźnika Odsetek objętych wsparciem EFS absolwentów uczelni, którzy podjęli zatrudnienie w ciągu 12 m-cy od zakończeniu kształcenia dodanie zapisu: Sytuacja zatrudnienia, którą mierzy wskaźnik, może mieć miejsce w dowolnym czasie od zakończenia kształcenia przez uczestnika do upływu 12 miesięcy, bez konieczności trwania tej sytuacji w momencie pomiaru. Wskaźnik nie obejmuje osób, które kontynuują naukę na studiach wyższych.
- zmiana definicji wskaźnika liczba osób, które podniosły kompetencje w ramach działań uczelni wspartych z EFS, poprzez doprecyzowanie zapisu i momentu pomiaru wskaźnika w odniesieniu do kompetencji uzyskanych w wyniku realizacji działań uczelni innych niż realizacja programu kształcenia.
- zmiana definicji wskaźnika liczba podmiotów ekonomii społecznej, które skorzystały ze zwrotnych instrumentów finansowych w programie. Wskaźnik będzie mierzył liczbę udzielonych pożyczek, a nie liczbę podmiotów.
- zmiana metodologii wskaźnika produktu: Liczba pogłębionych konsultacji społecznych przeprowadzonych dzięki wsparciu EFS polegająca na rozszerzeniu zakresu aktów prawnych, które mogą być przedmiotem konsultacji społecznych o akty prawne zawarte w wykazach prac legislacyjnych prowadzonych przez Prezesa Rady Ministrów lub poszczególnych ministrów zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.
- zmiana definicji wskaźnika produktu: Liczba osób objętych wsparciem w ramach programów mobilności ponadnarodowej. Momentem pomiaru wskaźnika będzie otrzymanie przez osobę pierwszej formy wsparcia w ramach projektu, a nie podpisanie umowy.
- Załącznik 4 - wprowadzono aktualne wersje Rocznych Planów Działania na 2016 i 2017 rok.
- Załącznik 5 – uzupełniono o wykaz wszystkich zidentyfikowanych do tej pory w ramach PO WER projektów.